Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Haz 2, 2015 in Teknoloji Haberleri | 0 comments

Google Play Türkiye ve Dünya İstatistikleri

Google Play Türkiye ve Dünya İstatistikleri

Google her geçen gün ürün gamına yeni ürünler katmaya devam ediyor. Yeni akıllı telefon güncellemesi Android M, daha Android 5’i alamayan birçok akıllı telefon kullanıcısının olduğu ülkemiz için bile konuşulan konular listesinde başı çekiyor. Android Auto, Android akıllı cihazlar hızla gündelik hayatımıza temas eden konular oldular. Google’ın uygulama mağazası Google Play Store’da bu gelişimden nasibini alıyor elbette. Gerek indirilen uygulama sayısında, gerekse elde edilen gelir bazında Google Play Mağazası yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

Google Play 2015 İlk Çeyrek İndirme İstatistikleri

Google Play 2015 İlk Çeyrek İndirme İstatistikleri

Dünya çapında 2015 ilk çeyreğinde Google Play’den indirilen uygulamaların ülkelere göre dağılımına bakıldığında, 100 Milyon’u geçen uygulama indirmesiyle ilk sırayı A.B.D alıyor. Onu, diğer ülkeler içerisinde en hızlı büyümeyi gösteren Brezilya takip ediyor. Hindistan, Rusya ve Meksika listeye giren diğer ülkeler olarak göze çarpıyorlar. Uygulama indirme elbetteki önemli bir gösterge. Bu aynı zamanda Android kullanıcılarının sayısındaki artışa da işaret etmekte.

Google Play 2015 İlk Çeyrek Gelir İstatistikleri

Google Play 2015 İlk Çeyrek Gelir İstatistikleri

Aynı verilere ücretli uygulama indirmeler açısından bakıldığında liste değişiyor. Ülkelerin satın alma gücünü de yansıtan bu grafiğe göre listenin başını geçen senenin ilk çeyreğine göre 1,4 kat artış gösteren  Japonya çekiyor. Onu Amerika, Güney Kore, Almanya ve İngiltere izliyor. Dikkat çekici noktalardan biri, tüm pazarlara ve ülkelerde  Google Play’in hatrı sayılır oranlarda büyüdüğü. Diğer taraftan indirme sayılarında ilk sıraları alan ülkelerin, ücretli uygulamalar söz konusu olduğunda A.B.D dışında listeye giremediklerini görüyoruz.

Peki Türkiye nerede? Türkiye indirme istatistikleri listesinde ilk 5’e girmeyi deyim yerindeyse kıl payı kaçırmış. 5. sıradaki Meksika ile beraber listede bir basamak atlayan Türkiye, uygulama indirme sayıları baz alındığında 6. sırada. Ancak aynı durum ücretli uygulamalarda söz konusu değil. Türkiye bu listede ilk 10 ülke arasına girememiş.

Uygulama geliştirme trendi gittikçe artan bir ivmeyle devam ediyor. Bu konuda başı çeken ülkelerden biri de İsrail. 2014 senesinde rekor bir oranla 15 Milyar $‘lık yatırım alan bu “Start-Up” ülkesi de listeye giremeyen ülkelerden. Tüm bu sebeplerden dolayı uygulama alanında çalışan yazılımcıların geliştirme safhalarında ülkemizdeki uygulama pazarının yapısını göz önünde bulundurmalarında fayda var. Onca kan ve alın teri ile geliştirilen ve bel bağlanan uygulamaların elde edilen gelir söz konusu olduğunda geliştiricileri hayal kırıklığına uğratma ihtimalleri yüksek. Sanırız zor ama en akıllı tercih, olabildiğince global olarak uygulama geliştirmeye yönelmek ve bu sayede gelişmiş ülke pazarlarından da pay almaya çalışmak olacak gibi.

Google Play 2015 İlk Çeyrek Gelişen Pazarlar İndeksi

Google Play 2015 İlk Çeyrek Gelişen Pazarlar İndeksi

Kaynak: App Annie Google Play Raporu

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir