Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Kas 9, 2015 in akıllı cihazlar, akıllı teknoloji, Giyilebilir Teknolojiler, Teknoloji Haberleri | 0 comments

Giyilebilir Teknolojiler ve Öngörüler

Giyilebilir Teknolojiler ve Öngörüler

2015 itibariyle dünyanın çok dijital bir yer olduğunu ve  bu işten çok sıkıldığını düşünenlere kötü bir haberimiz var: Tüm dünyadaki dijital uzmanların önemli kısmı 5 sene içerisinde yapay zekâ, otonom araçlar, 3D yazıcılar ya da giyilebilir teknolojiler gibi alanlarda “sıçrama-lar” bekliyorlar.

“Tipping Points” olarak da adlandırılan bu sıçrama noktaları aslında dijital dünyadaki bundan 8 sene önce pazara sunulan ilk iPhone modelinde olduğu gibi büyük kırılma anlarını temsil ediyorlar. O ana kadar yatay bantta seyreden teknoloji ya da segment eğrisi bir anda kırılım yaşıyor ve sert bir şekilde pozitif alanda yön değiştiriyor. Bunun sonucu da kitlelere ulaşan bir ürün ya da olgunluk dönemine yelken açan bir teknoloji eğrisi oluyor. Günümüzde, giyilebilir cihazlarda da sıklıkla karşımıza çıkan, sensorik ya da robotik teknolojileri gibi birden fazla trend aynı anda hızla geliştiği için kısa süreler içerisinde hızlı bir trend değişimi yaşanabiliyor. Bundan 5, 6 sene önce otonom araçlar insanlar için hayal iken bugün Kaliformiya başta olmak üzere birçok ülke ya da şehirde denenme ve yakında kullanıcılara sunulma aşamasında.

Gelecek 10 senede teknolojik trendlerdeki gelişmeleri projeksyonlayan bir görsel

Gelecek 10 Senede Teknolojik Trendlerdeki Gelişmelerin Projeksiyonu1

Implantat Tekniği (2023)

Dünya Ekonomik Formu’na katılan teknoloji uzmanlarının %82’si, insan vücüduna dövme gibi bir metodla ya da implemente olarak eklenecek cep telefonlarının 2023’e kadar sıçrama yapmasını ve piyasaya hakim olmasını bekliyorlar. Aynı uzmanlara göre bu teknik, özellikle sağlık alanında ve çocukların izlenmesini isteyen ebeveynlere hizmet edecekmiş.

Akıllı Gözlükler (2023)

Aynı uzmanlara göre Google’ın gözde akıllı cihazı olan gözlüğüne benzer modellerin sıçrama yapması da yine 2023’e kadar gerçekleşecek. Hatta bunların en az %10’luk kısmı internete bağlı olacakmış. Lens şeklinde ve/veya sanal gerçeklik vasıfları olacak bu tarz gözlükler de bu kategoriye dahil edilebilir muhtemelen.

Giyilebilir İnternet (2022)

2022’ye kadar insanların %10’u internet ile bağlı kıyafetler taşıyacaklar. Araştırmaya katılan uzmanların %91’i gibi yüksek bir oranı, giyilebilir akıllı cihazlar gibi teknolojilerin 2025’e kadar sıçrama yapmasını bekliyorlar.

Akıllı Evler (2024)

2024’e kadar internet trafiğinin %50’lik kısmının kullanıcı uygulamaları ve kişisel iletişimlerinin değil, akıllı evler ve bunların uygulamalarına hizmet edeceği hesaplanıyor. Bu sayede enerji verimliliği, komfor ve güvenlik alanlarında kullanıcılar önemli avantajlar elde edecek gibi görünüyor.

Otonom Otomobiller (2026)

2026’ya kadar Amerika’daki otobanlarda hareket halindeki arabaların en az %10’luk kısmının otonom Otonom Otomobil İç Dizayn

halde hareket edeceği ve bu sayede araç kazalarında önemli azalmaların olacağı hesaplanıyor. Park yeri aramadan kurtulmak da cabası sanırız.

 

 

Yapay Zekâ (2026)

Büyük bir firmanın yönetim kurulu koltuğuna oturacak ilk yapay zekâ bilgisayarın ortaya çıkmasını 2026 yılında bekliyor teknoloji uzmanları. Bu sayede daha verimli ve rasyonel kararlar alınırken daha fazla istihdam sağlanacağı bekleniyor. Yapay zekâ ile bürokratik işlerde otomatizasyon sağlanarak bugüne kadar çoğunlukla fabrika ve üretim hatlarında kullanılan robotların ve yapay zekâ türevi uygulamaların yönetimsel işlerde de insanlığa faydalı olacağı öngörülüyor.

Hizmete Özel Robotlar! (2021)

2021’e kadar insansız eczanelerin giderek yaygınlaşacağı hesaplanıyor. Günümüzde eczacılık alanında özellikle yurt dışında robotik teknolojileri kullanılmakta. Bu sebeple bu tekniğin hayatımıza girmesi planlanandan daha hızlı da olabilir gibi görünüyor.

“Şeylerin” İnterneti (Internet of Things) (2022)

2022’ye kadar bir milyar sensörün internet ile bağlı olacağı hesaplanıyor. Sensör fiyatlarındaki günden güne yaşanan düşüşü de hesaplarsak cihazları, kuyafetleri, araçları kısacası insan hayatına dokunan her”şeyi” internet ile bağlamak ekenomik olarak adlandırılabilir. Yakın gelecekte birbirine sıkı sıkıya bağlı bir dünyada, insan cihaz etkileşiminin doruklarında yaşıyacağız gibi görünüyor. İnsanlığın bilinen tarihinde verim adına atılacak en büyük adımlardan biri de sanırız “Şeylerin İnterneti” olacak.

Elbette tüm bu sorular ve öngörüler üzerinde daha çok düşünülmeyi ve anakiz edilmeyi bekliyor. Türkiye’de ne gibi değişiklerin olacağı sorusu ise apayrı tartışmalara gebe. Dünya ile rekabet etmek artık gömlek değiştiriyor ve bu alanda geleceğe yapılacak her tür yatırım meyvesini kısa sürede verecek gibi görülüyor. Endüstri 4.0 standartlarını kaçırmadan, Ar-Ge araştırmalarını ve Start-Up’ları destekleyen kalkınma modelleri ile sanayi toplumlarının dijitalleştiği bu yüzyıl herkes ve her topluma yeni fırsatlar sunmaya hazır gibi görünüyor!

*Kaynak: Dünya Ekonomik Formu “Technology Tipping Points and Societal Impact” Raporu

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Akıllı Saatler Bağımsızlık Yolunda - Teknolojigiy - […] işin nereye gittiği” gibi konular konuşuluyor her ortamda. Gittiği yer konusunda dijitalleşme konusunda öngörüleri aktardığımız bu yazıda bazı öngörülere…
  2. Biyometrik Dövme | Teknolojigiy - […] bu tür teknolojilere gebe olduğundan bahsetmiştim. Bunu sadece ben düşünmüyorum elbette. Gelecek konusunda öngörüde bulunan uzmanların önemli bir kısmı,…

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir