Pages Menu
Categories Menu

Posted by on May 22, 2015 in Giyilebilir Teknolojiler | 0 comments

Giyilebilir Teknoloji ve İnternet Ücretleri

Giyilebilir Teknoloji ve İnternet Ücretleri

Giyilebilir teknoloji ekosisteminin en önemli bileşenlerinden biri kuşkusuz internet. Her tür giyilebilir cihaz da az ya da çok internet ile dirsek teması içerisinde. İnternet kullanımı da gün be gün gittikçe artmakta. Ama artan sadece kullanım değil, fiyatlar da; mı acaba!
Finlandiya menşeli telekominikasyon danışmanlığı (!) firması Rewheel‘in yaptığı araştırmaya göre Avrupa çapında internet kullanım ücretleri şu şekilde:

Grafikteki en yüksek internet hacmi Fİnlandiya’da ve 35€ gibi aylık bir ücrete 50GB internet verilmekte. Avrupa ortalaması da aynı ücret için 5 GB veri düzeylerinde. Almanya’da ise 35€’ya 1GB veri hizmeti sağlanmakta.

Peki Türkiye’de durum nasıl? Genelde bu tür karşılaştırmalar yapmak için daha kapsamlı verilere ihtiyaç duyulsa da kabataslak bir genelleme yaptığımızda şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza: En uygun tarifelerden biri Avea’daki 12 aylık 5GB internet paketi. Aylık ortalama ücreti de 25 tl civarında. Rakamları yuvarladığımızda 35€ yaklaşık 100 TL’ye denk geliyor. Bu ücrete Avea’nın ilgili tarifesini baz aldığımızda Türkiye’de 20 GB internet hacmi alınabilmekte! Bu durumda Türkiye, Avrupa ortalamasının oldukça altında rakamlara 4 kat daha fazla hacimde mobil internetten faydalanmakta. Ancak tabii alınan hizmetin kalitesini bu karşılaştırmada kapsam dışı buraktığımızı da belirtelim. Yani Avrupa ortalamasından daha fazla internet hacmi almamıza rağmen, 4G yerine 3G internet kullandığımızı da unutmamak gerekir sanırım.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir