Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Ara 2, 2015 in akıllı cihazlar, Giyilebilir Teknolojiler | 0 comments

Biyometrik Dövme

Biyometrik Dövme

Giyilebilir teknolojilerin en dikkat çeken icatlarından biri de dövmeler. İlk olarak 2011 yılında insanların dikkatini çekti deri altında ya da üstüne implemente edilebilen elektronik sistemler. Sıradan sistemlerden farkı bunların çok az ya da hiç silikon içermeyen devreler üzerinden imal edilmeleriydi.

Elektronik Dövme

John A. Rogers tarafından duyurulan Elektronik Dövme.

Akabinde bu sistemi deri altında çip yerleştirme ve bu çipi cep telefonu ile entegre çalışan hale getirme üzerinde patent başvurusu yapan Nokia izledi. Bu sayede telefonumuz ile   titreşim yoluyla iletişim kurabilecek ve hatta titreşim türüne göre kimin aradığını bilebilecektik. Nokia bu sistemi hayata geçiremedi belki ama Google’ın satın aldığı Motorola bu tür bir tekniği kullanarak telefonlara daha basit bir özellik eklemeye çalıştı. Motorola’nın resmi bloğundan duyurduğu bu özellik sayesinde cildinizin üstüne iliştirdiğiniz bakır “dövme” size dokunmadan telefonunuzu açmaya imkan sağlayacaktı.

Yakın zaman önce Kaspersky’nin bloğunda günlük olarak yayınlanmaya başlayan çipli adam ise bu işi tekniğe benzer bir yol izledi ve cilt altına eklenen bir çip ile yaşamaya ve bu yaşadıklarını da bir günlük olarak yazmaya başladı. Akıllı saatlerin bağımsızlığını anlattığım yazımda ilgili bloğa dikkat çekmiş ve geleceğin bu tür teknolojilere gebe olduğundan bahsetmiştim. Bunu sadece ben düşünmüyorum elbette. Gelecek konusunda öngörüde bulunan uzmanların önemli bir kısmı, bu tür çiplerin ve giyilebilir akıllı cihazların insan vücudu ile birleşik hale geleceğinden emin olduklarını beyan ediyorlar.

Giyilebilir teknolojiler alanında faaliyet gösteren bir start-up ise bu fikirlerin ve gelişmelerin üstüne tuz biber ekti tabiri caizse. Yeni tür bir biyometrik dövme (Tech-Tats) “icat” eden Chaotic Moon isimli firma, geliştirdiği özel devre ile insan vücudunu kullanan tümleşik bir devre yapmayı başarmış görünüyor. Biyolojik mürekkep, LED diyotlar ve farklı devre elemanları kullanan firmanın geliştirdiği devre işte şuna benziyor:

Biyometik-dövme-devre

Kaynak: Chaotic Moon YouTube Videosu

Geliştirilen bu teknik ile yakın zamanda vücut ısısı ölçülebilecek, insan vücudundan veriler toplanabilecek ve sağlık alanında kullanılabilecek. Ayrıca askeri alanda da  havadaki zehir miktarını ya da diğer önemli verileri analiz etmede kullanılabileceği ilk akla gelen uygulama alanlarından biri olarak göze çarpıyor. Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi mürekkep ile devreyi çizip, işiniz bittiğinde silmek çok pratik bir uygulama. Bu sayede yakın gelecekte partaki çocuğunuzun yerini herhangi bir cihaz olmdan da takip edebilecek ve eve gelince kolundaki ya da sırtındaki mürekkebi silip devreleri sökerek hayatınıza kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. Evet daha türlü uygulama alanı akla geliyor elbet. Biz bir iki tanesini sıralayalaım dedik. Gerisi Chaotic Moon Studio çalışanlarına ve bu alanda çaba harcamak isteyen meraklıların hayal güçlerine kalıyor elbette.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir