Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Kas 13, 2015 in akıllı cihazlar, Giyilebilir Teknolojiler, Teknoloji Haberleri | 0 comments

Akıllı Saatler Bağımsızlık Yolunda

Akıllı Saatler Bağımsızlık Yolunda

En son akıllı cihazların deri altına impelente edilmesi hakkında bir makale okumuştum buradaki blog yazısında. Giyilebilir teknolojiler konusunda çok bilginiz olmasa bile teknoloji hakkındaki sohbetlerde “bu işin nereye gittiği” gibi konular konuşuluyor her ortamda. Gittiği yer konusunda dijitalleşme konusunda öngörüleri aktardığımız bu yazıda bazı öngörülere yer verdik aslında. Şimdi okuyacağınız haber de bu öngörülerin haklı çıkma olasılığını arttırır nitelikte.

Halihazırda kullanıcılara sunulan akıllı saat modellerinin büyük çoğunluğu internet bağlantısı ya da çalışması için akıllı telefonlara ihtiyaç duyuyorlar. Bu cihazların büyük çoğuluğu Android işletim sistemi kullanmakta. Google resmi bloğundan yaptığı duyuru ile yakında bu sistemi değiştireceğini bildirdi. Üreticilerin cihazlarına entegre edeceği mobil çip ile artık Android Wear temelli akıllı cihazları harici bir cep telefonu olmadan da kullanabilecek, bu cihazlar üzerinden telefonlaşıp mesajlaşabileceğiz. Bu da giyilebilir bir geleceğin gittikçe yaklaşması yönünde atılan bir adım aslında. Zira bu teknolojiyi saatleri entegre edenler 10,15 sene içerisinde tam anlamıyla insan vücuduna da edecek hale gelecekler gibi görünüyor.

Dünyada bağımsız çalışabilen akıllı saatler mevcut. LG firması ekim ayının başında LG Watch Urbane 2nd Edition ile bu alanda ilk adımı attı. Ancak firma tek başınalık özelliğinden faydalanabilemek için Android yerine WebOS’yi tercih etmişti. Gelişime açık başka alanlar da varken Google’ın Android işletim sistemini bu teknolojiye uydurması ile pazara hakim olmaya devam etme niyeti arasında kuvvetli bir bağ olduğunu da düşünüyorum.

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Bİyometrik Dövme - Teknolojigiy - […] eklenen bir çip ile yaşamaya ve bu yaşadıklarını da bir günlük olarak yazmaya başladı. Akıllı saatlerin bağımsızlığını anlattığım yazımda…

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir