Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Eyl 5, 2015 in akıllı cihazlar, akıllı teknoloji, Giyilebilir Teknolojiler | 0 comments

Akıllı Cihazlar vs. Çipler

Akıllı Cihazlar vs. Çipler

Akıllı teknolojler ve akıllı cihazlar her geçen gün artan hızda hayatımıza nüfuz ediyorlar. Bu ivme o kadar yüksek ki, cihazların kendileri bile bu hızdan etkileniyor ve yerini çok çok daha akıllı ekipmanlara bırakıyorlar. Yaklaşan trend cihazlar yerine çipleri öne çıkarıyor!

anlaşılacağı üzere bir etiket ve meraklılarına bu konuda en ilgi çeken örneklerden birini, daha doğrusu birisini, takip etmenize fırsatı tanıyor: Evgeny Chereshnev. Kaspersky Lab bünyesinde bir blog sayfası yayınlayan ve gelişmeleri gün ve gün takipçileriyle palaşan bu arkadaş, eline implante ettirdiği RFID çipi yardımıyla hem konuyu gündeme taşıyor, hem de bu alandaki tartışmalara ön ayak olmaya çalışıyor. El baş ve işaret parmakları arasına yerleştirilen bu küçük çip, halihazırda deneme amaçlı ve kapasitesi de oldukça sınırlı. Ancak hızla gelişen teknolojiler çok yakında bu akıllı cihazları (daha doğrusu “Çipleri”) pek çok insanın ilgi alanına sokacak gibi görünüyor.

Bu işlere ön ayak olan ve aynı zamanda antivirüs – internet güvenliği alanlarında uzman firma Kaspersky Lab’de elbette bu konuda olabildiğinde ön almanın peşinde. İsveç kökenli Bionyfiken (bence de adı birah tuhaf!) firmasıyla ortaklaşa geliştirilen bu proje yardımıyla Kaspersky firması  bazı gelecek projeksyonları yapmış. Kasperksy yöneticilerinden Marco Preuß, gelecekte kişilerin kimlik ve güvenlik numaraları gibi hassas bilgilerini taşıyacağından hareketle bu tekniğin, NFD ile nasıl hacklenebileceğini şu anda giyilebilir teknolojiler ve akıllı cihazlar pazarının kalbi konumundaki Berlin-IFA fuarında, canlı yayında küçük bir videoda izleyicilere göstermiş. Mevzu şu şekilde gerçekleşiyor: Saldırganımız aslında yeni nesil bir “tırnakçı”! Kurbana yaklaşıyor, onu oyalıyor ve bu esnada cep telefonu yardımıyla kurbanın elindeki çipe farklı kişinin kimlik bilgilerini yüklemeyi başarıyor.

Şu anda bu sistem elbetteki bilim kurgudan ibaret ama asla ütopik bir fikir değil. İnsanların bu fikre yanaşmayacakları konusunda ise kesin fikirli olmayın derim. Halihazırda elimizdeki cep telefonlarının, taşıdıkları tüm güvenlik risklerine rağmen tüm dünyada milyarlarca insan tarafından sorunsuzca kulanıldığını unutmayın. Ortada sadece çözülmesi gereken bir kaç sorun kalmış durumda. Bunların en başında RFID çiplerinin kapasite ve enerji temin problemleri duruyor. Çip kapasitesi yakın gelecekte kesin olarak artacağına göre geriye kalan enerji problemi nasıl aşılabilir? Vücut ısısından kendi enerjisini üreten bir çip, tüm bu yaşananlardan sonra sizce çok mu ütopik!

Parmak İzi Yerine Çip Yardımıyla Açılan Akıllı Telefon Videosu:

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir