Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Tem 15, 2015 in akıllı cihazlar | 0 comments

Buddy Akıllı Arkadaş

Buddy Akıllı Arkadaş

Robot teknolojisinin çok yakında evlerimize gireceğinden artık eminiz. Daha önceki bir yazımızda da evde kullanılacak olan akıllı robot teknolojilerinden bahsetmiştik. Bu yazıda konu alınacak olan robot arkadaş ise biraz daha “hareketli” bir sürüm olan “Buddy”! Buddy ingilizce dost anlamına gelen bir sözcük. Evdeki ya da yanıbaşınızdaki “dostunuz” mesajı verilmeye çalışılıyor sanırım bu isimle. Batılı ülkelerde robottan dost olabilir elbette ancak sanırım doğu kültürü için biraz zor gibi görünüyor. Bunun yerine asistan bence daha uygun.

Buddy ile Evde Akıllı Asistan

Bir ekrandan ve yürüyen aksamlardan oluşan arkadaşımız temelde çoğu cep telefonundaki fonksiyonları üzerinde barındıran bir sistem. Ajandanızdaki önemli görevleri ve randevuları size hatırlatan, yüz tanıma özelliği bulunan, ellerinizi dokunmadan size müzik çalabilen ya da ekranı üzerinden görüntülü görüşme  yapmanıza olanak sağlayan Buddy’i mudail ürünlerden ayıran en belirgin özelliği sizinle etkileşime geçebilmesi. Yani yaklaşan randevunuzu, telefon ekranındaki gibi yanıp sönen ışıkların yanında sizinle konuşarak ve diyaloğa girerek size bildirmesi. Robotların zaten en belirgin özellikleri de bu. İnteraksiyon!

Buddy Robot Projektör

Buddy Robot Projektör

Akıllı cihaz Buddy ayrıca çocuklara soru sorarak onlarla oyun oynayabiliyor, odalar arasındagezerek sabahları işe ya da okula gitmesi gerekenler için çalar saat görevi görebiliyor, siz yokken evinize giren çıkanı kontrol edebiliyor ve mesela “eli” yerine takılan bir projektör yardımıyla evinizin duvarlarını perde olarak kullanıp istenen bilgileri duvarlara yansıtabiliyor.

Bu rehber robot henüz son kullanıcısına ulaşmadı ancak siparişlerinizi şimdiden verebilirsiniz. 650 $’dan başlayan fiyatıyla çok da ucuz olmasa da Buddy iyi düşünülmüş bir tasarım. Üretici firma Blue Frog Robotics 2015 bitmeden ilk teslimatları yapacaklarını iddia ediyor. Bakalım bu asistan robotlar yakın gelecekte hayatımızın ne kadar derinlerine temas etmeye başlayacaklar.

Post a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir